Burun Estetik Ameliyatı ile ilgili Tüm Merak Edilenler

Hangi Durumlarda Burun Estetiği Gereklidir?

Burun düzeltme ameliyatları, kişinin burnunun genel görüntüsünü değiştirmek için yaptırabileceği bir ameliyat olabileceği gibi;

 • Nefes yolu sorunları
 • Burunda et ya da kıkırdak yapının rahatsız edici düzeyde olması
 • Burun kemerindeki çıkıntıların ortadan kaldırılması
 • Burun ucunun çok düşük ya da kalkık olması
 • Burun eğrilikleri
 • Burnun uç kısmının çok geniş olması
 • Asimetri bozuklukları
 • Sağlık problemleri

Gibi farklı birçok sebep, burun estetiğinin yapılmasını gerektirecek başlıca sebepler olarak bilinmektedir.

Burun ameliyatı ne kadar sürer?

Burun ameliyatı ya da burun estetiği yaptırmaya karar verenlerin aklındaki pek çok sorudan biri de “burun ameliyatı ne kadar sürer” sorusudur. Ameliyat süresi duruma göre değişkenlik gösterse de, ortalama 2-3 saatte bittiği söyleyebiliriz. Bu süre yarım saate kadar düşebileceği gibi 5-6 saate kadar uzayabilir.

Burun ameliyatı süresini etkileyen faktörler

Aslında burun ameliyatı kaç saat sürer denildiğinde, duruma etki eden pek çok faktör olduğunu belirterek başlayalım. Bu faktörleri şu şekilde sıralayabiliriz:

Problemin türü: Burun estetiği ameliyatı, çok farklı deformiteleri ve şekil bozukluklarını gidermek için yapılır. Dolayısıyla her bir problem için farklı ameliyat süreleri söz konusudur. Örneğin, burun kemiğinde bulunan eğrilikleri gidermek için yapılan operasyonlar burun kırığı ameliyatlarına kıyasla daha uzun sürer. Burun ucu düzeltmelerine yönelik işlemlerin yaklaşık 30-40 dakikada tamamlandığını söyleyebiliriz.

Yapılacak işlemin zorluk derecesi: Problemin türüne ve boyutuna bağlı olarak işlemin zorluk derecesi de değişir. İşlemin zorluk derecesi ameliyatın süresini belirler.

Uygulanacak cerrahi teknikler: Burun estetiği süresinde etki eden bir başka faktör de uygulanacak cerrahi teknik ve ameliyat yöntemidir. Örneğin açık burun ameliyatı kapalı burun ameliyatına kıyasla daha uzun sürebilir.

Travmaya bağlı kırıklar: Örneğin burun kırığı ameliyatı süresi yaklaşık 1 saattir.

Deri yapısı: Derinin inceliği burun estetiği ameliyatında çeşitli açılardan farklılık doğurur. Önceki yazımızda kalın derinin burun ameliyatında daha fazla iz bırakabileceğini belirtmiştik. Konumuz açısından kalın derinin ameliyat süresini kısaltabileceğini söyleyebiliriz.

Ameliyat öncesi ve sonrası: Ameliyat öncesi ve sonrası yapılacak hazırlıklar da süreye etki eder.

Diğer faktörler: anestezinin türü, burun yapısının zorluğu gibi diğer pek çok faktör ameliyat süresini etkiler.

Burun ameliyatı ne kadar sürer sorusu yerine sonuca odaklanmalı

Burun ameliyatı ile amacımız sağlığımıza ve daha iyi bir görünüme kavuşmaktır. Geçirilen operasyon genel anestezi altında olduğundan hastalar herhangi bir şey hissetmediği gibi zamanın nasıl geçtiğini de doğal olarak anlamazlar. Diğer taraftan operasyon neticesinde sağlımız ve görünümümüz doğrudan etkilenir. Bu nedenle öncelik, sağlık durumumuza ve estetikten elde edeceğimiz sonuca verilebilir. Amaç ameliyatın kısa sürede tamamlanmasından ziyade istediğimiz sonucun alınmasıdır.

Ameliyatsız burun estetiği mümkün mü?

Ameliyat korkusu yaşayan ya da Ameliyat olduktan sonra iyileşme süreci olmayan hastalar için günümüz teknoloji ile geliştirilen Ameliyatsız burun estetiği yöntemi son günlerde en çok kullanılan yöntemler arasında yerini almıştır.

Peki nasıl oluyor bu ameliyatsız burun estetiği ? 

Sağlık sorunları nedeniyle ameliyat olmanız gerekmiyorsa ve burnunuzun sadece ufak dokunuşlara ihtiyacı varsa tam size göre olan Ameliyatsız Burun estetiği küçük iğneler ile burnunuza dolgu ve botoks uygulanarak yapılmaktadır. Yaklaşık yarım saat süren işlem neticesinde herhangi bir iz kalmadan burun tüm doğallığını korur ve hasta bu işlem neticesinde herhangi bir acı hissetmez. Buruna istenilen düzeyde şekil verebilmek için muhteşem bir yöntem olan “Burun Dolgusu” genellikte burun düşmelerinde , kalkık burun taleplerinde ve ameliyat olmaktan tedirgin olan hastalarda ve burun yapısının bu işleme uygun olduğu durumlarda uygulanmaktadır. Klinik ortamında uygulanan bu işlem sonrasında durumundan memnun olmayan hasta için geri dönüş mümkündür.

Ameliyatsız Burun Estetiğinin avantajları ve dezavantajları 

Avantajları

1- Ameliyat korkusu olan hastalar için ilk seçenektir.

2- Dolgunun ufak miktarlarda buruna enjekte edilmesi sonucu istenilen şekle ulaşılana kadar istenilen ufak dokunuşlar ve dolgunun enjekte edilmesi mümkündür

3- Estetik ameliyata göre daha uygun fiyatlıdır.

4- Uzun süren bir işlem değildir. Estetik ameliyat 3-4 saat sürerken Dolgu işlemi en fazla yarım saat sürer.

5- Estetik ameliyatta burunun doğal anatomisini değiştirirken , Ameliyatsız estetik sadece fiziksel değişikliklerin olmasına sebep olur.

Dezavantajları 

1- Uzun süreli kalıcı bir durum söz konusu değildir. Tamamiyle uygulanan dolgu malzemesinin kalitesine bağlı bir süreç oluşur. Ortalama 2-3 yıl kadar bir kalıcılığı mevcuttur.

2- Burun küçültme işlemi yapılamaz

3- İşlem yapıldıktan sonra birkaç spor yapılmaz , duş alınamaz yada çok sıcak bir ortamda bulunulamaz.

Cerrahi operasyon görmüş ve burnunun şeklinden memnun olmayan kişilerinden son derece kullandığı Ameliyatsız Burun Estetiği yöntemi mutlaka bir uzman’a danışılarak yapılmalıdır. Burnun da sadece fiziksel olarak sorun olduğunu düşünen kişiler dahil bu işlemi yapmadan önce doktorlarından öneri almaları gerekmektedir.

Burun estetiğinin zararları nelerdir?

Genellikle burnundan memnun olmayan insanların başvurduğu bir yöntem olan burun estetiği çok uzun zamandır yapılıyorken son günlerde popüleritesini arttırmıştır. Sağlık sebepleri ile de yapılan burun estetikleri daha çok burnundan memnun olmayan kişiler tarafından yapılmaktadır. Sağlık sebeplerinin arasında darbe sonrası burunda hasar meydana gelmesi , nefes almada zorlanmak gibi durumlar söz konusu iken genel olarak estetik açısından düzgün bir buruna sahip olmak insanlar için önemlidir. Yapılacak olan estetik ameliyatları öncesinde mutlaka ameliyatı yapacak cerrah tarafından detaylı bilgiler alınmalıdır.

Cerrahınızı seçmek ;

Burun estetiğinin en önemli noktası cerrahınızı doğru seçmek olacaktır çünkü yanlış seçilen cerrah sebebiyle kalıcı olan bu işlem yüzünden estetik ve sağlık açısından zor durumlar da kalabilirsiniz. Bu sebeple burun estetiğinde büyük bir kayıp yaşamak istemiyorsanız doktorunuzu iyi araştırıp hızlı karar vermemeniz gerekmektedir. Burun estetiği için plastik cerrahine , burnun çalışma fonksiyonlarını düzgün bir şekilde yerine getirmesi içinse kulak burun boğaz cerrahına ihtiyaç duyulur. Bu iki işlemi bir arada yapabilen bir cerrah bulmanız sizler için son derece faydalı olacaktır.

Ameliyat sırasında ;

Genel anestezi ile yapılan burun estetikleri için öncelikle hastanın cerrah tarafından denetimi yapılmalıdır. Hastanın yaşı , cinsiyeti ve diğer hastalıkları göz önüne alınarak yapılacak olan değerlendirme sonucunda genel anestezi uygulanarak hasta ameliyata alınır. Ameliyat sırasında estetik işlemi milimetrik yapıldığından cerrahların en son isteyeceği şey burun da kanama olmasıdır . Bu sebeple ameliyat çok dikkatli yapılır ve oluşabilecek tüm komplikasyonların önüne geçilir.

Riskleri ;

Burun ameliyatı estetik açıdan güzel bir izlenim oluştursa da yapılan ameliyatlar da , ameliyat sırasında oluşacak olan komplikasyonlar hastanın koku alma duyusunu , nefes alışverişini ve hatta ses tonunu çok düşük bir ihtimal bile olsa etkileyebilir.

Vermiş olduğumuz tüm detaylar da aslında burun estetiğinin zararlı bir işlem olmadığını aksine hem görünüş hem de sağlık açısından faydalı bir operasyon olduğundan bahsettik. Yapılan ameliyatlar sağlık sorunları nedeniyle yapılmışsa hasta 3-4 saatlik ameliyatlardan sonra tüm ağrılarından ve sorunlarından kurtulmuş olacaktır. Estetik açısından yapılan ameliyatlar da ise hasta özgüveninin yükselmesine hastanın kendisini daha iyi hissetmesine sebep olacaktır.

Burun estetiği fiyatları

Gün geçtikçe gelişen teknoloji sayesinde yapılan ameliyat işlemleri neredeyse kusursuz bir hal almışken, ameliyat sonrasındaki iyileşme sürecinde de önemli bir rol oynamıştır. Bu durum ameliyat maaliyetlerinin bir nebze artmasına neden olmuş fakat sonuçları son derece olumlu olduğu için ameliyat öncesi fiyatlar 2’nci plana atılmaktadır.

Burun estetiği ameliyatının fiyatları her ameliyatta olduğu gibi yapılacak işleme göre değişiklik göstermektedir. Bu sebeple sadece burun küçültme ameliyatı ile küçültme ve nefes yolunu açma ameliyatı fiyatları arasında fark vardır. Aynı şekilde kaburgadan alınan kemik ile yapılan yeni burun ve burun ucu yapılan hastanın ödeyeceği rakamlar değişkenlik gösterir. Yapılan her işlem de işlem süresi önem arz eder. İşlem süresi haricinde estetik konusunda uzmanlaşmış ve tecrübesi olan doktorun da fiyatlandırma konusunda önemi büyüktür.

Burun estetiği fiyatlarını belirleyen unsurlar 

1- Estetiği yapacak olan cerrahın tecrübesi , daha önce bu ameliyatları kaçar defa yaptığı ve başarı sayısı fiyatı belirleyen etkenler arasındadır.

2- Öncelikle yapılacak olan estetiğin yapılma tekniği fiyatı belirleyen başlıca unsurdur

3- Estetiğin yapılacağı hastane fiyatın belirlenmesinde rol oynar

Ülkemizde Burun Estetiği fiyatlarının farklı olmasının nedeni çok fazla estetik yapan cerrahın olmasıdır. Bu durum neticesinde insanlar uygun fiyatlarla başarılı ameliyatlar olmak isterken bazı durumlar hastalar için son derece hayal kırıklığına sebep olmuştur.

Burun Estetik Ameliyatında Ortalama fiyat bilgisi

1- Burun üzerinde ufak rütuşların yapılması durumunda 1500-2000 TL arası bir fatura ile karşılaşabilirsiniz.

2- Şekil bozuklukları ve nefes alma sorunları için 4000-6000 TL arasında değişmektedir.

3- Burun kemerini kaldırma operasyonu 3000-4500 TL arasındadır.

4- Nefes alma ile ilgili operasyonlar 2500-3500 TL arasındadır

5- Burun küçültme ameliyatları 8000-15000 TL arasında değişmektedir.

6- Horlamaya sebep olan durumları engellemek ve tamponsuz ameliyatlar ise 2000-3000 TL arasında fiyatlandırılmaktadır.

Unutulmaması gereken en önemli konu ise estetik ameliyatın karar verilmesi aşamasında doktorun iyi araştırılması , sadece fiyatı ucuz diye hastanenin tercih edilmemesi ve kararın tamamiyle sizde olduğunu bu sebeple kendinizi rahat hissedebileceğiniz bir doktor ile bu işlemi gerçekleştirmeniz olacaktır.

Devlet hastanesinde burun estetiği yapılır mı?

Burun estetiği yaptırmak isteyen bireylerin birçoğu, özel kuruluşlardaki burun estetiği fiyatları sebebiyle devlet hastanelerinde burun estetiği yapılır mı? Sorusuna cevap aramaktadır. Hem bu soruya cevap arayanlar için, hem de SGK burun estetiği ameliyatını karşılıyor mu? Gibi konu hakkındaki diğer detaylar için, aşağıda geniş bilgilere yer verdik.

Estetik ameliyatlarında yaşanan olumlu gelişmelerin ameliyat ücretlerinin daha makul fiyatlarda olmasını sağlaması, bu tip ameliyatları yaptıran ve yaptırmayı düşünen kişilerin sayısında da artış yaşanmasına neden olmuştur. Daha güzel görünmek için yaptırılan estetik ameliyatlar, aynı zamanda burun yapısındaki bozukluklar için de fazlaca tercih edilmektedir.

Her ne kadar rağbet gören bir ameliyat olsa da, her insanın bütçesinin imkân vermemesi nedeniyle burun estetiği operasyonu yaptırmak isteyenler gözlerini devlet hastanelerine çevirmiştir.

Devlet Hastanelerinde Burun Estetiği Yapılır mı?

Devlet hastanelerinde, burun estetiği ameliyatları yapılmaktadır. Ancak bu durumdan haberdar olmayan pek çok hasta, özel hastanelerde bu ameliyatı yaptırmak istemekte ve devlet hastanesine göre biraz daha pahalı olması sebebiyle vazgeçmektedir.

Maddi imkânları daha yeterli olan kişiler ise, estetik operasyonlar için yine özel hastaneleri tercih ediyor olsa da devlet hastanelerindeki operasyon kalitelerinin de özel hastaneler gibi olduğunu söylemekte fayda bulunmaktadır. Hatta bazı devlet hastanelerinde, daha üst düzey kalitede operasyonların gerçekleştiğini rahatlıkla söyleyebiliriz.

Burada kullanılan teknik donanımlar ve estetik teknikleri aynı olsa da, doktor faktörü büyük önem taşımaktadır. Yani hastane tercihinden çok, doğru operasyonu yapacak doktor seçimi daha faydalı olacaktır. Özel hastanelerde hizmet veren doktorların kendi reklamlarına önem vermesi ve daha iyi reklam çalışması yapması nedeniyle, kamu hastanelerinde çalışan doktorlara göre daha fazla ön plana çıkmaktadırlar.

SGK Burun Estetiği Ücretini Karşılar mı?

Bu soruya, iki farklı şekilde cevap vermek gerekir. Estetik operasyonlar, burunda görülen sağlık sorunları dışında da kişinin tercihine göre de yapılan ameliyatlardır. SGK kurumunun temel hedefi ise, vatandaşların temel sağlık ihtiyaçlarına yönelik maddi desteklerin sunulmasıdır. Şayet burun estetiği ameliyatı burnun şeklini değiştirmek için yani bir nevi keyfiyete dayalı olarak yapılacak ise, bu durumda SGK bu ameliyat ücretlerinin sadece bir kısmını karşılamaktadır.

Ancak tamamen sağlık problemleri sebebiyle ameliyat yapılmasını gerektirecek bir sorun varsa, bu durumda ise SGK tarafından ücretin tamamına yakınının karşılandığı bilinmektedir. Küçük ameliyat masrafları ve katkı payları, her ameliyatta olduğu gibi burun estetiğinde de geçerli olan bir durumdur.

Burun Ameliyatı İçin Özel ve Devlet Hastaneleri Arasında Fiyat Farkı Ne Kadar?

Bu sorunun cevabı da, yine göreceli olup farklı etkenlere göre fiyatların değiştiğini söylemek mümkündür.

Yapılacak ameliyat aynı olmasına karşın, ameliyatın yapılacağı hastanenin ve doktorun popülaritesi fiyatlara etki etmektedir. Özel hastanelerde burun estetiği fiyatları, devlet hastanelerinden yüzde 15 ile 50 arasında değişen oranlarda biraz daha fazladır.

Özel hastanelerde uygulanacak yöntemler aynı olacak olsa bile, doktor ve hastanenin ciddi reklamlar yaparak yerel ve ulusal bazda kazandıkları ün nedeniyle fiyatlarda aşırı değişiklik olması söz konusudur. Yukarıda verdiğimiz oranlar ortalama bir özel sağlık kuruluşu için geçerli iken, Türkiye çapında ünlü bir estetik cerrahının yapacağı ameliyatlar bazen küçük bir servet değerinde olabilmektedir.

Özel hastanelerde burun estetiği ücretleri, operasyonun zorluğuna ve hastane ile cerrahın bilinirliğine göre 30 hatta 40 bin TL’ye kadar çıkabilmektedir.

Burun Estetik Ameliyatı Yaptırdıktan Sonra Bunlara Dikkat Edin

Ameliyattan sonraki süreçte, neredeyse ameliyat süreci kadar önemlidir. Operasyonun tam olarak başarıya ulaşması ve farklı sağlık problemleri yaşayarak iyileşme sürecini uzatmamak için, şunlara dikkat etmeniz faydalı olacaktır.

 • Özelikle ağırlık kaldırmak gibi etkinlikleri içeren spor türlerine, mutlaka 2 aya kadar ara verilmelidir.
 • Sigara dumanı veya ağır kimyasal bulunan havanın solunmaması da, enfeksiyon riskini önlemek için yapılması gerekenlerden biridir.
 • Ameliyattan sonraki birkaç gün, yatarak istirahat edilmesi daha sağlıklı olacaktır.
 • Ameliyatın ardından, 6 ay boyunca gözlük kullanımına ara verilmesi tavsiye edilmektedir.
 • Mümkün olduğunca, ameliyattan sonraki 2 hafta boyunca burun bölgesine fazla dokunmaktan kaçınmalı ve burun içerisine parmak veya herhangi bir cisim sokulmamalıdır.
 • Burun içerisine, su çekilmemeye dikkat edilmelidir.

Burun estetiği devlet hastanelerinde yapılır mı? Sorusuna, sizler için detaylı cevaplar verdik. Konu hakkında aklınıza takılanları, rahatlıkla yorum kısmından bize iletebilirsiniz.

Bütün bunlara dikkat etmezseniz ikinci burun ameliyatı olmak zorunda kalabilirsiniz.

Özel sağlık sigortasıyla burun estetiği

Özel sağlık sigortaları kişilerin daha iyi bir sağlık hizmeti alabilmesi ve bu hizmeti alırken bağlı bulundukları sigorta şirketinden yararlanılması için yapılan bir sigorta şeklidir. Günümüzde sigorta şirketlerinin sayılarının artması ve geliştirdikleri satış politikaları “Özel Sağlık Sigortalarının” kapsamlarını da değiştirmektedir. Normal bir sağlık sigortası kişinin bir çok sağlık sorunu ile ilgili masraflarını karşılasada bir çoğu maalesef Burun estetiğini karşılamamaktadır.

Genelleme yaptığımız için giriş kısmımızda bu şekilde bilgi verdik fakat sigorta şirketlerinin yapmış olduğu Özel Sağlık Sigorta paketleri ya da Tamamlayıcı sigorta teminatları arasında Burun estetiği yer alabilmektedir. Bazı sigorta şirketleri verdiği teminatlar da eğer kişi sigortasını yaptırdığı tarihten önce burnu ile ilgili bir sağlık sorunu var ise ve ameliyat olması kararlaştırıldıysa bu durumda teminat kapsamı dışında değerlendirilir ve işlem sigorta tarafından karşılanmaz . Aynı şekilde Özel Sağlık sigortası yapılan tarihten sonra tespit edilen bir durum söz konusu ise ve Burun estetiği ameliyat zorunlu ise ameliyat sigorta kapsamına girecektir. Özel sağlık sigortası yaptırdığınızda sigortacınıza sormanız gereken diğer bir soru da Özel Sağlık sigortasının bekleme süresidir. Bu süre sigorta şirketlerini korumak için yine sigorta şirketlerinin belirlediği sağlık durumlarının değişikliğine karşı alınmış bir önlemdir.

Bu sebeplerden dolayı mutlaka özel sağlık sigortası yaptırmadan önce sigortacınız ile iletişime geçerek yaptıracağınız Özel Sağlık Sigortasının burunun estetiği kapsayıp kapsamadığını öğrenmeniz gerekecektir.

Tamamlayıcı sağlık sigortasıyla burun estetiği

Tamamlayıcı sağlık sigortasıyla burun estetiği, bu sigorta hizmetlerinden yararlananların hakkında bilgi almak istedikleri konulardan biridir. Bu konuyla alakalı en sık sorulan sorulara, aşağıda cevap bulabilirsiniz.

Farklı avantajlar sunan tamamlayıcı sağlık sigortaları, estetik operasyonlar için sunduğu avantajlarla da dikkat çekiyor. Ancak sigortanın hangi operasyonları kapsadığını bilmek, almak istediğiniz sağlık hizmeti için zaman kaybetmenizi de önleyecektir.

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Nedir?

Öncelikle bu sigorta hizmeti hakkında bilgi sahibi olmayan ziyaretçilerimizi bilgilendirmek adına, sigorta hakkında kısa bir bilgi verelim.

Tamamlayıcı sağlık sigortaları, SGK kapsamında bulunan sigortalıların, özel hastane hizmetlerinden daha uygun fiyatlarla ve daha kapsamlı olarak yararlanmalarını sağlayan özel sağlık sigortalarıdır. Yaptıracağınız bu sigorta zorunlu bir hizmet olmayıp, tamamen sizin tercihinize kalmıştır. SGK kapsamında bulunan tüm T.C vatandaşları ve yabancı uyruklu Türk vatandaşlarının, Tamamlayıcı sağlık sigortası hizmetinden yararlanması mümkündür.

Tamamlayıcı Sağlık Sigortasıyla Burun Estetiği Mümkün mü?

Son yıllara göre daha fazla tercih edilen estetik ameliyatları, birçok sağlık hizmetine nazaran biraz daha masraf gerektirmektedir. SGK’lı olan kişilerin almış olduğu ek sağlık sigortalarından biri olan tamamlayıcı sigortalar, estetik masraflarını karşılamamaktadır.

Tamamlayıcı Sağlık Sigortalarının Karşıladığı Estetik Ameliyat Var mı?

Burun estetiğinde olmadığı gibi, hiçbir estetik ameliyat için tamamlayıcı sağlık sigortası bulunmamaktadır. Güzellik amacıyla yapılan göğüs estetiği, burun estetiği ve diğer estetik müdahaleler için tamamlayıcı sigortalar kapsam dışı kalmaktadır.

Ancak sigorta hizmeti alacağınız yere göre, estetik ameliyatlarının ek ödemelerle sigorta kapsamına alınması bazen mümkün olmaktadır. Sayısı çok az olsa da, sigorta şirketinin verdiği hizmet içeriğine göre nadiren değişiklik görülmesi söz konusudur. Bunun için sağlık sigortası yaptırırken, sigorta şirketinden konu hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz. Poliçe şartlarında burun estetiği gibi farklı operasyonların karşılanıp karşılanmadığı hakkında, hangi maddelerin olduğunu görebilirsiniz.

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Primleri Neye Göre Belirlenir?

Alacağınız sigorta hizmeti için ödemeniz gereken primler, değişiklik gösterebilmektedir. Bunun için farklı kriterleri değerlendiren sigorta şirketleri, genellikle şu kriterlere bağlı olarak primlerini belirlemektedir.

 • Sigortalı olacak kişinin yaşı
 • Sigorta yaptıracak kişinin cinsiyeti
 • Sigortalının medeni durumu
 • Çocuk sahip olup olmamak
 • İkamet ettiği il ya da ilçe
 • Sigorta yaptıracak kişinin hastalığının olup olmadığı gibi genel sağlık durumları…

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Hangi Hastanelerde Geçerlidir?

Tamamlayıcı özel sağlık sigortası hizmetleri, SGK ile anlaşmalı olan tüm özel hastanelerde geçerlidir. Bunun yanında, sigorta şirketinin de özel hastane ile anlaşmalı olması şartı aranmaktadır.

Sadece yurtiçinde geçerli olan bu sigorta hizmeti, özel hastanelerde SGK ödemesi sonrasında alınacak fark ücretinin ödemesini yapmaktadır.

SGK Estetik Masraflarını Karşılıyor mu?

Bilindiği üzere, SGK kapsamında olan kişilerin sağlıklarının korunması ve mevcut sağlık sorunlarının tedavisinin yapılması için, SGK bazı tedavilerde masrafların tamamını bazılarında ise önemli bir kısmını karşılamaktadır. Bunun için, belli şartlarında sağlanması gerekir.

SGK’nın estetik masraflarını karşılaması için ise, belirli şartların oluşması gerekmektedir. Buna göre, güzellik amacıyla planlanan estetik operasyonların masrafları SGK karşılamamaktadır. Ancak kişinin bir kaza, meslek hastalığı ya da normal hastalıklara bağlı olarak ortaya çıkacak estetik eksikliğinin tedavileri bu hastalıklarla birlikte bütünleyici olarak yapıldığında, masrafları SGK tarafından karşılanmaktadır. Yani burada doğrudan güzellik amacı taşıyan bir tedavi yerine, kaza ve sağlık sorunlarıyla beraber ortaya çıkan estetik bozuklukları için yapılacak masraflar karşılanmaktadır.

Yapılacak estetik müdahalenin, bir hastalık ve kazadan sonra yapılacak tedavi ile bütünleyici olması gerekmektedir. Bunun dışında maalesef ki SGK’da, daha güzel görünmek amacıyla yapılan estetikler için herhangi bir katkı sunmamaktadır.

15-16 yaşında burun estetiği

Tıpkı diğer tedavi ve operasyonlar gibi burun estetiğinin de doğru zamanda yapılması gerekir. Özellikle gençlerin bu konudaki arzularını dikkate alarak, 18 yaş öncesinde 15-16 yaşında burun estetiği (rinoplasti) yapılıyor mu bu konuya değinmek istedik.

Son yıllarda popüler dizi ve filmler, fotoğraf ve video paylaşımına ve görselliğe dayanan instagram gibi sosyal medya platformlarıyla görsellik kutsanıyor. Hal böyle olunca, gençler erken yaşlardan itibaren daha iyi bir görünüme kavuşmak için estetik ameliyatlara yönelebiliyorlar. Uzmanlar yaş sınırının düşme eğiliminde olduğunu belirtiyorlar.

18 Yaş Altı Burun Estetiği Olur mu?

Burun, kadınlarda 16 yaşına kadar erkeklerdeyse 18 yaşına kadar gelişimini sürdürmektedir. Bu nedenle burun henüz nihai şeklini almamışken burun ameliyatı yapılması önerilen bir yöntem değildir. Genelde kızlarda 16, erkeklerde 17 yaş alt sınır olarak kabul ediliyor. Bununla birlikte bireyin kas iskelet gelişimini tamamlanması beklenmektedir. Dolayısıyla önemli olan yaş değil, kıkırdak ve kemik yapısının gelişimini tamamlamasıdır. Yani esas kriter, kişinin reşit olması değil vücuttaki gelişimlerin tamamlanmasıyla ilgilidir.

Bu konuda bir diğer önemli husus da 18 yaş öncesinde insanların ruhsal durumlarının iniş-çıkışlı olmasıdır. Gençlerin radikal kararlar almaya meyilli olması, hekimlerin de temkinli olmasına neden olmaktadır. Burun gibi kişinin görselliği açısından en önemli organlardan birisi söz konusu olduğunda, hekimlerin bu tavırları anlaşılabilir bir durumdur.

Bu yazıyı okuduğunuza göre, siz veya bir yakınınız 18 yaşından önce burun estetiği yaptırmayı düşünüyor. Bu konuda bilinmesi gereken şey, zorunluluk hali olmadıkça organ gelişimi tamamlanana kadar estetik ameliyatın ertelenmesi gerektiğidir. Uzmanlara göre en uygun burun estetik yaşı 18’dir.

15-16 Yaşında Burun Estetiği Hangi Durumlarda Yapılır?

18 yaş altı bireylerin bütün talepleri yerine getirilemeyeceği gibi, bu taleplerin topyekun reddi de sözkonusu değildir. Dolayısıyla burun estetiği de kişinin özel durumu dikkate alınarak gerçekleştirilebilmektedir. Her bir vaka kendi içinde değerlendirilmektedir.

15-16 yaşında burun estetiği, daha ziyade burun gelişimini tamamlayan, burnunda önemli bir takım fonksiyonel sorunları olan veya bireyin özgüvenini ve sosyal yaşamını etkileyecek derecede şekil bozukluğu olması durumlarında başvurulan bir yöntem. Elbette burada bir fayda-maliyet analizi söz konusudur. Elde edilecek faydanın erken yaşta estetik yapılmasını karşılayacak düzeyde olması gerekir.

Ebeveyn desteği de hekimlerce dikkate alınmaktadır.

Burun Estetiği Yaptırmadan Önce Kendinize Sormanız Gereken Sorular

18 yaşının altında birisi burun estetiği yaptırmayı planlıyorsa, aşağıdaki soruları kendi kendine sorarak daha kolay karar alabilir:

 • Niçin estetik yaptırmak istiyorum? Şekil bozukluğu mu, sağlık problemleri mi, yoksa her ikisi bir arada mı? Amacım yalnızca daha güzel bir burun sahibi olmak mı?
 • Şu anki halimle sosyal yaşantımda ciddi sorunlar yaşıyor muyum? Örneğin sırf burnum nedeniyle kendimi toplumdan soyutluyor muyum? Eğer sosyal yaşantımda sorunlar yaşıyorsam, bu durum benim kendimi algılama şeklim veya yüksek beklentilerimden kaynaklanıyor olabilir mi? Bu konuda ailemden ne kadar destek alıyorum.
 • Bu yaşlarda dış görünüşüme çok dikkat ettiğimin farkında mıyım?
 • Birkaç yıl sonrasını bekleyemeyecek durumda mıyım? Bu süreçte ailemden gerekli desteği alamaz mıyım?
 • Doktorum konuda ne düşünüyor?

Tüm bu sorulara cevap ararken aile desteği ve hekim görüşünün önemli olduğunu hatırlatalım. Bu nedenle doktora danışmakta fayda var. Pek çok vaka ile karşılaşan alanında uzman doktorlar, durumu daha objektif değerlendirecektir.

Erken Yaşta Burun Estetiğinin Riskleri

Burun gelişimi tamamlanmadan estetik yaptırılması halinde;

 • burun kemiğinin şekli bozulabilir
 • burun kıkırdağına zarar verilebilir

Burun ameliyatından sonra ne zaman rahat nefes alınır?

Burun ameliyatı(estetiği) sonrasında hastaların başlıca şikayetleri arasında nefes alma güçlüğü ve burun tıkanıklığı gelir. Peki burun ameliyatından sonra ne zaman rahat nefes alınır?

Diğer yazılarımızda da sıklıkla bahsettiğimiz üzere burun estetiği ve diğer ameliyatlarda birinci öncelik kişinin rahat nefes almasını sağlamaktır. Bu sağlanırken elbette güzel bir görünüm elde etmek isteyebilirsiniz. Operasyon sonrası iyileşme sürecinde nefes almakta güçlük çekilebilir ki bu en yaygın yan etkilerden biridir.

Neden rahat nefes alamıyorum?

Burun ameliyatı sonrasında burun çevresinde ve gözlerde şişlikler oluşabilir. Ayrıca burunda kanamalar ve tıkanıklar oluşabilir. Bunlar ameliyat sonrası beklenen durumlardır. Dolayısıyla nefes almakta güçlük çekmeniz doğal. Bu aşamada doktorunuzun tavsiyelerini takip ederek buruna fazla müdahale etmemek önemli. Ayrıca operasyondan sonra uygulanan soğuk maskelerin şişlik ve morluk problemlerini azalttığını belirtelim.

Eğer ameliyatınız başarılı bir şekilde tamamlandıysanız genellikle birkaç gün içinde rahat nefes almaya başlarsınız. Eğer bu sürenin çok uzadığını düşünüyorsanız doktorunuza danışabilirsiniz. Rutin kontrollerinize gittiğinizde bu durumu doktorunuzla paylaşabilirsiniz.

Elbette ameliyattan sonra gündelik yaşamınıza dönmeniz biraz daha uzun sürebilir. Genellikle 15 gün içerisinde gündelik yaşantınıza dönüş yapabilirsiniz.

Geçmişte ameliyat sonrasında buruna yapılan tampon hastaları korkutabiliyordu. Günümüzde tampon uygulaması yaygınlığını kaybetti. Artık daha rahat nefes alınmasını sağlayan delikli materyaller kullanılabilmektedir. İyileşme sürecinde kullanılmak üzere doktorunuz tarafından verilen spreyleri uygun bir şekilde kullanmanız gerekiyor.

Bazı operasyonlarda burun etlerine müdahale edilmesi gerektiğinden nefes darlığı daha uzun(bir kaç ay) sürebiliyor.

Burun estetiği sonrasında nazal valv darlığı oluşabilmektedir. Bu durum doktorunuz tarafından göz önüne alınacaktır.

Burun estetiği ameliyatlarında operasyon sonrasında dokular farklı gelişimler gösterebilir. Bu durumun doktorunuz tarafından öngörülmesi her zaman mümkün olmayabilir. Eğer nefes darlığı önceki ameliyat sonrasında geliştiyse doktorunuz ikinci burun ameliyatı yapılmasına karar verebilir.

Rinoplasti olarak adlandırılan burun estetiği ameliyatlarında açık ve kapalı olmak üzere iki farklı yöntem uygulanmaktadır. Burun ameliyatı sonrası iz kalır mı sorusunun cevabı da uygulanan tekniğe göre farklılık gösterir. Şimdi her iki yöntem açısından konuyu ayrı ayrı ele alalım.

Burun ameliyatı sonrası iz kalır mı?

Açık Burun Ameliyatında İz Kalır mı?

Açık burun ameliyatı, burun ucunda iki burun deliğinin arasına açılan bir kesi ile açık ameliyatın uygulandığı bir yöntemdir. Açılan kesi 2-3 mm uzunluğundadır. Daha çok ikinci burun ameliyatını olan hastalarla, deformite düzeyi yüksek hastalara uygulanır. Ameliyat sonrasında burun ucuna atılan dikiş ile kesi kapatılır. Bu yöntemde dikiş atıldığından, dikiş izinin tamamen kaybolmaması olasıdır. Bununla birlikte, başarılı bir operasyonla kaydadeğer bir iz kalmamaktadır. Operasyonun hemen ardından daha belirgin olan kesi izi, zamanla giderek belirsizleşecektir. Elbette kesinin uygun açılıp kapatılması bu açıdan önemlidir. Ayrıca özel kremler kullanılması ve operasyonun doğru mevsimde yapılması iz riskini azaltılabilmektedir.

Bu arada, kapalı burun estetiğine kıyasla açık burun estetiğinin cerraha kolaylık sağladığını belirtelim. Ancak operasyon sonrası iyileşme süreci açık ameliyatta daha uzun sürmektedir.

Kapalı Burun Ameliyatında İz Kalır mı?

Kapalı burun ameliyatı ya da kapalı rinoplasti yönteminde burun ucuna kesi atılmamaktadır. Operasyon dahilinde bütün kesiler burun içindedir. Bu nedenle estetik operasyon sonrasında dikiş izi kalmamaktadır. Bu durum, kapalı burun estetiğini daha cazip hale getirmektedir. Bunun yanında, burun estetiği sonrası iyileşme süreci de kapalı yöntemde daha hızlıdır. Cerrahlar açısından ise açık yönteme kıyasla görüş açısı daha dardır. Rinoplasti sonrası dikişi izi kalmaması, izsiz burun estetiği olanağı sağladığından, günümüzde bu teknik oldukça rağbet görmektedir.

İzsiz Burun Estetiği İçin Hangi Yöntem Tercih Edilmeli?

İzsiz burun estetiği için hangi yöntem tercih edilmeli derseniz, öncelikle kapalı yöntemde iz kalmadığını, açık yöntemde iz kalma ihtimali bulunduğunu belirtelim. Ancak hangi yöntemi tercih etmeniz gerektiği hususunda en doğru cevabı doktorunuzla birlikte aramanız gerektiğini ifade edelim. Doktorunuz deformitenin düzeyi, estetik operasyon hikayeniz gibi pek çok hususu göz önünde bulundurarak size en uygun yöntemi belirleyecektir.

Burun estetiği olan kişiler öncelikle operasyondan beklenilen sonucu almak istemektedir. Sonrasında ise dikiş izi kalmamasını, komplikasyon olmamasını ve mümkün olan en kısa sürede iyileşmeyi istemektedir. Dolayısıyla doğru yöntemi seçerken bu saydıklarımıza benzer pek çok kriter dikkate alınmaktadır. Tek soru dikiş izi kalır mı değildir.

Burun Ameliyatında İz Kalmasını Etkileyen Faktörler

Açık burun ameliyatı olanlar arasında izin belirginliği kişiden kişiye değişir. Elbette bunu belirleyen ve etkileyen faktörler vardır. Bunları şu şekilde sıralayabiliriz:

 1. Başarılı cerrahi operasyon: Cerrahın kesiyi başarılı bir şekilde açıp kapatması önemli bir etkendir.
 2. Cinsiyet: Erkeklerde kadınlara kıyasla iz daha belirgin olabilmektedir.
 3. Deri kalınlığı: Kalın deride iz daha belirgin olabilmektedir.
 4. Ten rengi: Açık tenlilerde iz daha az belirgin olabilmektedir.

Burun Ameliyatı Sonrası İz Kalır Mı? Son Notlar

Yukarıda konuya ilişkin genel çerçeveyi çizmeye çalıştık. Ancak özellikli durumlar olduğunu, konunun kişiye ve duruma göre uzman tarafından değerlendirilmesi gerektiğini belirtelim. Buna bir örnek verelim. Yukarıda kapalı rinoplastide iz kalmayacağını belirttik ancak burun ucunun daraltılması gibi durumlarda kesi izi kalabilmektedir.

Burun ameliyatı sonrası dikkat edilmesi gerekenler

Burun Ameliyatı Sonrasında nelere dikkat etmeliyiz?

Burun ameliyatı sonrası burun içerisindeki termal alçı genellikle 7-10 gün arası kalmaktadır. Bu süre içerisinde kesinlikle ıslanmamalıdır. Ayrıca bu alçının terlendiği zaman gevşeyebileceği ve ameliyat sonrası istenmeyen durumların gözükebileceği unutulmamalıdır. Bu nedenle terleme olmaması için sıcak yerlerden uzak durulması önemlidir.

Ameliyat sonrasında yaklaşık 1 hafta/10 gün süre zarfında diş fırçalarken çok dikkatli olunmalıdır. Diş fırçalama esnasında ön dişlerin fırçalanması çok dikkatli şekilde yapılmalıdır. Diş fırçasının yumaşak olmasına özen gösterilmelidir.

Burun ameliyatı sonrası çok fazla hareket gerektiren fiziksel aktivitelerden uzak durulmalıdır. Küçük vücut egzersizleri yaparak bu süreci atlatabilirsiniz. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi bu süreç yaklaşık 10 gün sürecektir.

Özellikle ilk 5 gün boyunca duş almaktan kaçınmanız yararınıza olacaktır. Bu süreçte banyo/duş yapmaktan ve buharlı bir ortamda bulunmaktan kaçınılmalıdır. Buharlı bir ortam sıcak hava nedeniyle burun içerisindeki termal alçıyı yumuşatarak istenmeyen durumların oluşmasına zemin hazırlayabilir.

5 gün geçtikten sonra çok kısa ve ılık su ile duş alınabilir. Ama burun içerisindeki termal alçı asla ıslanmamalıdır. Saçınızı ve vücudunuzu ayrı ayrı yıkamanız burun içerisine su kaçmaması için iyi bir taktik olabilir. Eğer saçınızı yıkamakta zorlanacağınızı düşünüyorsanız kuaföre giderek saçlarınızı yıkatabilirsiniz.

Bir hafta boyunca burun ve  yüz kaslarını oynatabilecek, aşırı yüz hareketlerinden kaçınmanız gerekecektir. Gülmek gibi.

Ameliyattan sonraki 20 gün boyunca boyunlu kazak veya dar boyunlu kıyafetler giymemelisiniz.

Yüzünüze ve burnunuza 3 hafta boyunca dokunmamalı ve kendiniz kontrol etmemelisiniz.

Operasyonu takip eden 6 hafta boyunca aşırı güneşe maruz kalınmamalıdır. Aşırı sıcak hava burnunuzda şişmeye ve sebep olabilir.

Burun ameliyatlarından sonra göz altında, burun etrafında ve yüzün değişik bölümlerinde şişme meydana gelebilir. Bu durum eski tip ameliyat tekniklerine göre şimdilerde daha az sıklıkla görülmektedir ve genellikle 5.günden itibaren azalmaya, inmeye başlar.

Ameliyat sonrası süreçte özellikle doktorunuzun verdiği ilaçtan başka bir ilaç kullanmamanız gerekmektedir. Daha önceden sürekli kullandığınız ilaçlar varsa bunları doktorunuza bildirmeli ve onun izin vereceği ilaçlara devam etmelisiniz.

Ameliyat sonrası süreçte 1 hafta kadar kontakt lens takmamalısınız. Lens uygulama esnasında yüz kaslarınızın gerilmesi burun bölgesine zarar verebilir.

Ameliyat sonrası süreçte yaklaşık 2 ay boyunca gözlük kullanılmaması gerekiyor. 2 aydan sonra ise hafif çerçeveli bir gözlük kullanılması tavsiye edilmektedir.

Burun alçısı çıkarıldıktan sonra yüz temizliği için hassas sıvı sabun kullanılmalı veya özel losyonlarla temizlik yapılmalıdır.

Burun alçıları ve bandajlar çıkarıldıktan sonra makyaj yaparken çok dikkatli olunmalıdır, özellikle ağır makyajlardan kaçınılmalı ve makyaj yaparken çok fazla baskı uygulanmamalıdır. Ayrıca yüksek kaliteli makyaj ürünleri kullanmanız olası bir enfeksiyon riskini ortadan kaldıracaktır.

Burun üzerine fondöten uygularken dikkatli olunmalıdır. Burun üzerindeki hücre ve gözeneklerin hava alması gerektiğini unutmamalısınız. 3 hafta boyunca burun üzerine makyaj yapılmaması tavsiye edilmektedir.

İlk 1 ay boyunca yoğun sigara içilen yerlerden uzak durmalısınız. Sigara bağımlılığınız varsa en aza indirmenizde fayda var. Sigara içtikten sonrada doktorunuzun vereceği kremleri uygulamanızda fayda var.

İkinci burun ameliyatı

İkinci burun ameliyatı konusuna geçmeden önce genel olarak burun ameliyatlarından bahsetmek gerekiyor. Burun estetiği ameliyatı, cerrahlar tarafından en karmaşık estetik operasyonlar arasında kabul edilmektedir. Zira, burun yüzümüzün tam orta noktasına konumlanmıştır ve kompleks bir yapıya sahiptir. Burun ameliyatlarında bir yandan bu kompleks yapının şekil bozuklukları giderilirken, diğer yandan fonksiyonlarını doğru bir şekilde yerine getirmesi sağlanır. Ancak bu iki sonucu aynı anda sağlamanın çok da kolay olmadığını söylememiz gerekir.

Çeşitli sebeplerle ilk ameliyat neticesinde istenilen estetik görünüme ulaşılamamış, nefes alma gibi fonksiyonel sorunlar giderilememiş veya bu nefes alma sorunu ameliyat sonrasında ortaya çıkmış olabilir. İşte bu durumda, ikinci burun ameliyatı söz konusu olabilir. Bu ameliyat, burun revizyonu veya revizyon burun ameliyatı olarak da biliniyor ve ilk ameliyatın gideremediği veya yol açtığı sorunları ortadan kaldırmak için yapılıyor.

Hangi Durumlarda Yapılır?

 • Burnunuzun görüntüsü sizi hoşnut etmiyorsa
 • Önceki operasyon sonrasında arzu ettiğiniz estetik görünüme kavuşamadıysanız
 • Nefes alma güçlüğü gibi sağlık sorunlarınız devam ediyorsa
 • Önceki ameliyatınız nefes alma problemlerine veya burnunuzda çeşitli deformasyonlara yol açtıysa
 • Estetik ve fonksiyonel bir burun istiyorsanız

İkinci Burun Ameliyatı Neden Yapılır?

İkinci burun ameliyatı pek çok nedenle yapılabilir. Bunların bir kısmını aşağıdaki gibi sıralayabiliriz:

 • Burun çatısı darlığı
 • Burun ucu düşüklüğü
 • Burun delikleri asimetrisi
 • Burun eğriliği
 • Kıkırdak çıkıntısı
 • Kalkık burun
 • Nefes alma sorunları

Riskli mi?

Uzmanlar ikinci burun ameliyatının ilkine kıyasla daha meşakatli olduğunu ifade ediyorlar. İlk ameliyatta burundaki kıkırdak kullanıldığından vücudun çeşitli bölgelerinden (kulak ve kaburga gibi) alınan kıkırdak parçaları, burna istenilen şeklin verilmesinde kullanılabiliyor. Öncelikle kıkırdağın kulaktan alınması tercih ediliyor. Kıkırdak kulağın arka kısmından alındığı için görünmüyor ve kulağa fonksiyonel anlamda olumsuz etkisi olmuyor. Operasyonun ilk sefere göre daha çok prosedür gerektirmesi gözünüzü korkutmasın. Zira işinin ehli hekimlere kendinizi emanet edip geçmişe oranla daha estetik ve sağlıklı bir buruna kavuşabilirsiniz.

Ancak vücudun aynı bölgesine tekrar tekrar müdahale edilmesi başarı oranını düşüreceği gibi komplikasyon riskini de artırmaktadır. Bu nedenle ikinci ameliyat öncesinde daha temkinli davranmakta fayda var.

Bilinmesi gereken hususlardan biri de ikinci deneyimde ilkine kıyasla hasta-doktor arasında iletişim kanallarının daha da açık tutulması gerektiğidir. Çünkü hasta ilk operasyon sonrasında motivasyon kaybına uğramış ve mutsuz olabilir. Bu da doktorun işini zorlaştırmaktadır.

Ne Zaman Yapılır?

İkinci burun ameliyatına girmek için beklenmesi gereken süre duruma göre 6 ay ila 2 yıl arasında değişebiliyor. Bu süre zarfında hem burun nihai şeklini alır, hem de hastanı durumunu değerlendirme fırsatı olur. Acele edilmesi halinde ameliyattan beklenen fayda sağlanamayabilir, başarı oranı düşer.

İkinci Burun Ameliyatı Açısından Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

 • Öncelikle ikinci ameliyatın ilkine oranla üzerinde daha çok düşülmesi gerektiğini aklınızdan çıkarmayın. İstediğiniz sonuca ulaşıp ulaşamayacağınız konusunda doktorunuza kulak verin.
 • İlk ameliyatı yapan doktorla aranızda güven kaybı vb. sorun oluşmadıysa yola aynı doktorla devam etmeyi göz önünde bulundurabilirsiniz. Bununla birlikte, bu alanda deneyim sahibi bir doktoru tercih etmeniz halinde başarı oranının artacağı muhakkak. Eğer başka bir doktoru tercih edecekseniz, yeni doktorunuza süreç dair detaylı bilgi vermeniz yerinde olacaktır.
 • Burun ilk ameliyatta şekillendirildiğinden, sonraki ameliayatta yapılabilecek müdahaleler daha sınırlıdır. Bu ameliyatlar için revizyon tabirinin kullanılması boşuna değildir. Revizyonun kelime anlamı “düzeltme”dir. Ve burun revizyonunda da önceki ameliyattaki şekillendirme üzerinden düzeltmeler yapılır. Bu nedenle, ilk ameliyatın çok daha önemli olduğunu belirtmemizde fayda var.
 • İlk ameliyatta giderilen deformiteler başkaca deformitelere yol açabilir ve bunların ikinci ameliyatla tamamen giderilmesi mümkün olmayabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir